Jak vybudovat technologickou společnost

Jak vybudovat technologickou společnost

 

V dnešním článku si popíšeme, jak byste si mohli vybudovat svou vlastní technologickou společnost.

Vytvořte si svůj produkt

Co nejdřív musíte udělat, je vytvořit si svůj vlastní produkt. To je naprostý základ. Co ale můžete ještě navíc udělat je, že svůj produkt sdílíte s potenciálními kupci např. přes Kickstarter nebo Indiegogo (takových webů existuje více, tohle jsou 2 nejznámější příklady). Tyto stránky fungují tak, že Vás v podstatě budou financovat ostatní lidé. Uživatelé si Váš produkt předplatí, což Vás jistě dostane z fáze, kdy jste bez peněz. Tato taktika funguje za předpokladu, že je Váš nápad kreativní a dokáže zaujmout ostatní.

Najděte si partnery

Tohle bude znít trochu divně, ale dřív nebo později budete potřebovat partnera. Nejspíš se ptáte, co tím myslím. Postupem času budete jistě zjišťovat, že produkt nedokážete tak úplně vytvořit/propagovat sami. Rozhodně není zbytečné někoho, kdo by se rád do vašeho produktu zapojil, najít. Někoho takového můžete (za předpokladu že chodíte na VŠ) najít ve svém okolí. Další způsob, jak najít někoho s podobnou myšlenkou najít, je přes internet (sociální sítě, stránky pro technologické podnikatele, …) nebo na různých technických konferencích (podle toho, na co se bude Váš projekt zaměřovat).

Najděte někoho, kdo bude Váš produkt financovat

Za předpokladu, že jste první krok neprovedli nebo se Vám nepovedl, pořád budete u jednoho zásadního problému – nebudete mít žádné prostředky k dosažení svého cíle. Jaké teda máte možnosti?

1)    Najděte si sponzory

Jestli žijete ve velkoměstě, jistě se najde nějaký sponzor, který by ve Váš projekt věřil a byl by ochoten ho financovat. Můžete si nějaké ve svém okolí najít pomocí internetu, svých známých, prohledáním sociálních médií… možností je mnoho. Další možností je, že můžete zkusit se dohodnout s bankou, aby Váš projekt financovala.

2)    Spolupracujte se zakladateli větších firem

Jestli nedokážete najít sponzora, další možností je, že budete spolupracovat se zkušenějšími zakladateli větších firem. Výměnou za peníze k dosažení Vašeho cíle, jim můžete dát částečné vlastnictví na Vašem produktu – mnoho soukromých finančních institucí (hlavně teda v zahraničí) totiž podnikatelům počáteční kapitál poskytuje.

3)    Vydělejte si peníze sami

Jestli máte dostatek času a dokážete zároveň dělat normální práci a dělat na svém projektu, tak to není zas tak špatná možnost, protože nebudete prakticky nikomu nic dlužit -> budete mít ze svého produktu maximální výtěžek. Přesto tuto možnost spíše doporučuji jako nejkrajnější.

4)    Investujte do online marketingu

Poslední možností je online marketing, ale budete k tomu potřebovat jistý kapitál. Můžete si vytvořit vlastní stránku a pak jí na internetu propagovat. Tuto činnost za Vás mohou udělat různé firmy (bude to o něco dražší, ale ušetříte na svém vlastním čase a bude to pravděpodobně i lépe odvedená práce, než kdyby jste to dělali sami).

Najměte si správné lidi pro Vaší firmu

Jakmile jste se dostali přes všechny předchozí zmíněné body, je načase abyste si najali nějaké pracovníky. Hledáte talentované typy lidí, kteří jsou workoholici nebo snaživci, kteří se nezastaví, dokud svou práci nedodělají (obrazně řečeno).

Shrnutí

Začněte tím, že si vytvoříte svůj vlastní produkt. Zajistěte si počáteční kapitál (propagací např. na Kickstarteru, hledáním sponzorů, spoluprácí se zakladateli větších firem ve Vašem oboru, vydělejte si peníze sami, použijte taktiku online marketingu). Najděte si nějaké partnery, kteří by byli ochotni se na Vašem nápadu podílet a pomoct ho realizovat s Vámi. Jestliže jste Váš nápad rozjeli, najměte si další lidi.