Můžete se sami naučit webovému vývojářství?

Můžete se sami naučit webovému vývojářství?

 

V tomto článku si řekneme, zda je možné se webové vývojářství naučit sám. V průběhu článku Vás seznámím, co to vlastně je a co budete potřebovat. Budu vycházet z argumentů, které Vám v průběhu článku zodpoví toto téma nebo třeba i důvody proč by bylo lepší někoho jiného to udělat za Vás.

Začněme teda s tím, co to vůbec webové vývojářství je a co to obnáší. Je to činnost, při které vyvíjíte webovou stránku na internet nebo intranet (v podstatě to samé co internet, jen je soukromý – to znamená, že ho používá pouze část uživatelů).

Co to vlastně teda bude obnášet?

Po vědomostní stránce budete potřebovat umět kódovat – bez toho se rozhodně neobejdete. Pro začátek by bylo dobré se naučit jazyk HTML/HTML5 (tvoří prakticky celou strukturu stránky), CSS3 (strukturuje HTML a dodává stránce vzhled) a JavaScript (slouží k zinteraktivnění stránky – dělá to celou stránku pro uživatele zajímavější a jednodušší). Samozřejmě budete postupem času nuceni se naučit mnohem víc – např. FTP, WordPress, jQuery pluginy, ovládání programovacích jazyků jako např. PHP a mnoho dalších věcí.

Co budete ale potřebovat po Vaší mentální stránce, je odhodlání, trpělivost a vůle se přinutit se naučit něco nového. Toho, co se budete muset naučit, je dost. Bez značné trpělivosti, odhodlání a Vaší vlastní vůle, se bohužel moc daleko nedostanete.

Zodpovězme si teda otázku, zda je teda možné se webové vývojářství naučit nebo ne. Odpověď je samozřejmě ano. Jeden z důvodů, který pokryje odpověď na celou otázku, je samotný fakt, že lidé mají v dnešní době značně velké množství zdrojů – např. knížky a internet. Ty zdroje jsou v mnoha ohledech i neplacené – vyskytují se třeba na youtube, nebo na konkrétních webových stránkách, které tuto činnost podporují a jejich cílem je tomu ostatní uživatele naučit. Další možností je vystudovat školu na daný obor.

Kdo by se teda mohl webové vývojářství naučit?

Osoba, která disponuje časem, prostředky a je aspoň trochu inteligentní.

Proč je dobré se ale třeba i zamyslet nad využitím servisů, které poskytují jiní weboví vývojáři?

Prvním důvodem by byl fakt, že něco tak relativně komplikovaného jako webové vývojářství, Vás bude stát hodně času, odhodlání a pravděpodobně i peněz. Druhý důvod je, že velká většina vývojářů už většinu potřebných dovedností bude ovládat. Taky se budou s největší pravděpodobností budou ve svém oboru pohybovat značně velkou dobu, nehledě na fakt, že budou mít určitě vystudovanou VŠ na daný obor.

Shrnutí

Naučit se webové vývojářství je v dnešní době zcela možné, stačí k tomu využít volně dostupné prostředky (internet) nebo další možnosti (škola, knížky). Učením se webovému vývojářství ale obětujete svůj čas, prostředky a budete muset vyvinout značné mentální úsilí. Pro ty, kteří nechtějí nebo nejsou schopni něco z toho obětovat, existuje možnost využití služeb jiných webových vývojářů.