Budoucnost e-sportovních platforem

Budoucnost e-sportovních platforem

 

E-sporty jsou v současnosti jedno z nejdiskutovanějších témat v oblasti her. Soutěží se formou hry pro více hráčů v různých turnajích a ligových soutěžích s přesně stanovenými pravidly hry. Aktuálně lze e-sport provozovat na všech populárních platformách, jako je herní konzole, PC nebo mobilní telefon. Díky podpoře e-sportů už např. v Jižní Koreji nebo ve Spojených státech získali hráči status profesionálního sportovce.

Popularita e-sportů

Oblíbenost tohoto typu her prudce stoupá, stejně jako jejich sledovanost. Např. finále League of Legends (jednoho z nejpopulárnějších e-sportů) vidělo v roce 2013 8,5 milionů diváků, loni se již sledovanost pohybovala v řádu desítek milionů. Jde tedy o fenomén, který se nezadržitelně valí vpřed. Nejrůznější finále se odehrávají na stadionech, kde se běžně hrají sportovní zápasy hvězdných týmů (Madison Square Garden nebo Stapler center v Los Angeles). Např. loni v srpnu se hrál v USA turnaj s 18 nejlepšími týmy z celé planety ve hře Dota 2 – byl živě vysílán v televizi a vítězný tým si odnesl 11 milionů dolarů.

Dnes má divák k dispozici stovky, možná tisíce kanálů, kde může e-sporty zdarma sledovat. Stačí pouze připojení k internetu. I do hry se dostanete poměrně snadno – ve volně přístupných zdrojích a na YouTube jsou k dispozici nejrůznější výuková videa, strategie a diskuze. Hráčská základna je obrovská, takže můžete hrát kdykoliv a s kýmkoliv.

Platformy

Jak jsme již zmínili, e-sporty můžete hrát na třech platformách: konzoli, PC a mobilu. Pojďme se podívat, jaká je budoucnost těchto tří prostředků a která z nich zůstane s e-sporty spjata nejvíce.

Konzole je skvělá platforma pro hraní her. Byla vyvinuta přesně k tomuto účelu a její ovládání je pro hraní nejpohodlnější. Dnes jsou nejznámější typy PS4 a Xbox. Obě tyto konzole mají miliony uživatelů, což z nich dělá velmi silnou platformu. Na druhou stranu zabere určitý čas, než se naučíte konzoli správně a s citem ovládat. Je třeba také říci, že jsou konzole dost drahé a navíc by se vám hodilo ideálně více obrazovek. Může se tak stát, že tato komplikovanější „příprava“ ke hře způsobí, že pro vás nebude volbou číslo jedna.

Počítač je aktuálně nejvíc hranou platformou. Hrají se na něm nejznámější hry jako je League of Legend nebo Counter-Strike: Global Offensive. Je samozřejmě velmi univerzální a i když má vysokou pořizovací cenu, ztrácí se to vzhledem k jeho všestrannému využití a dlouhé životnosti. Všichni ho umí ovládat a téměř se vám nestane, že byste si chtěli zahrát hru, která nejde spustit na této platformě.

Mobilní telefon sice nabízí některé e-sporty, ale je jich velmi málo. K této platformě se tak hráči uchylují nejméně. Sice je z hlediska pořizovací ceny nejlevnější, ale nenabízí žádné důmyslné ovládání, má malou obrazovku, nemá tak dobré chlazení a některé hry jsou prostě nemožné.

Kdo zvítězí?

Na všech těchto platformách jsme schopni zahrát si některou hru. Z pohledu budoucnosti však můžeme konstatovat, že v odvětví e-sportů bude mít největší šanci na vedoucí postavení počítač. Této platformě nahrává její široký záběr, snadné ovládání, z dlouhodobého hlediska i rozumné pořizovací náklady a možnost zahrát si širokou nabídku e-sportů. Samozřejmě pokud narazíte na hru, kde v ovládání dominuje joystick (např. Street Fighter), je vítěz jasný. Nicméně dá se očekávat, že nejzářivější budoucnost bude mít právě PC.

Uvidíme, kam se v budoucnu e-sporty v technickém vývoji ještě dostanou. V zahraničí přibývá barů a hospod, kde můžete e-sporty sledovat a v roce 2024 by měly být dokonce součástí olympijských her.